Ornontowice Ornontowice
Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo Kultura Sport Wydarzenia i imprezy
Gmina Głos Ornontowic Komunikacja Parafia Linki  
Pomoc społeczna
Urząd gminy
Władze gminy
Gospodarka
Śląskie
Tablica ogłoszeń
Partnerstwo
Strona główna

 Komunikat dot. wykrywania raka piersi oraz raka szyjki macicy

Wersja do druku drukuj

Komunikat Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy

 „Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy” to kampania organizowana przez Śląski Wojewódzki Ośrodek Koordynujący od 5 lat, której celem jest uświadomienie kobietom, że rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia oraz życia. W 2007 roku European Cervical Cancer Association (ECCA) zainicjowała Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Jego celem jest zwiększenie świadomości na temat raka szyjki macicy i możliwości zapobiegania tej chorobie wśród kobiet mieszkających w Europie, by w działy z jakich świadczeń zdrowotnych mogą korzystać i gdzie są one dostępne.
 
Tegoroczny V Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który został zorganizowany w dniach 23 - 29 stycznia ma także pozytywny przekaz: rakowi szyjki macicy można zapobiec stosując odpowiednią profilaktykę - przede wszystkim poprzez regularne wykonywanie wymazów cytologicznych! Kobiety nie powinny chorować i umierać z powodu raka szyjki macicy, gdyż łatwo go wykryć i można mu skutecznie zapobiegać.
 
Wojewódzki Ośrodek Koordynujący „Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy” oraz Wojewódzki Ośrodek Koordynujący „Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi” powołane zostały celem koordynacji na terenie województwa śląskiego „Programu profilaktyki raka szyjka macicy”, skierowanego do kobiet w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego oraz „Programu profilaktyki raka piersi”, przeznaczonego dla kobiet w przedziale wiekowym 50-69 lat, które nie wykonały mammografii w ciągu ostatnich dwóch latach.
 
Głównym celem śląskiego WOK jest promocja zdrowia oraz dotarcie do jak największej liczby kobiet, szczególnie z terenów wiejskich, gdzie wykonywanie profilaktycznego wymazu cytologicznego, czy mammografii nie jest popularne. Na stronach internetowych www.rakszyjki.org, www.raksutka.org kobiety znajdują praktyczny poradnik na temat profilaktyki, a pod hasłem „Gdzie się badać” - listę adresów i telefonów do śląskich przychodni, które wykonują bezpłatne badania profilaktyczne w ramach umów podpisanych z Narodowym Funduszem Zdrowia.
 
Dane adresowe WOK:
 

Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy

Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach
ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15
44-101 Gliwice
Tel. 32 278 97 58
e-mail: biurowok-sm@io.gliwice.pl
 
Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi

Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach

ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15
44-101 Gliwice
Tel. 32 278 96 73
www.raksutka.org
 

dodano 2014-02-21 11:57:17 przez Aleksandra Szołtysek

  « Powrót