Ornontowice Ornontowice
Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo Kultura Sport Wydarzenia i imprezy
Gmina Głos Ornontowic Komunikacja Parafia Linki  
Pomoc społeczna
Urząd gminy
Władze gminy
Gospodarka
Śląskie
Tablica ogłoszeń
Partnerstwo
Strona główna

 Chór „Jutrzenka”

Wersja do druku drukuj

Chór Jutrzenka powstał 11 stycznia 1984r.

30 lat istnienia chóru „Jutrzenka” (2014r.- jubileusz 30-lecia) to okres wielkiego pochodu z polską pieśnią do szerokich mas społeczeństwa i krzewienia miłości do muzyki, kształtowania w ludziach wielkich przeżyć estetycznych, moralnych oraz patriotycznych. Ornontowice zawsze doceniały śpiew chóralny. Początki sięgają lat 20. ubiegłego stulecia i działalności chóru mieszanego „Wanda”, istniejącego z przerwami do 1968 roku. Późniejsze odrodzenie tradycji śpiewaczych nastąpiło z inicjatywy ks. Jana Śledziony oraz Henryka Swobody 11 stycznia 1984 roku podczas zebrania założycielskiego parafialnego chóru. Z czasem do repertuaru kościelnego zaczęto wprowadzać utwory świeckie.

Uroczyste nadanie imienia „Jutrzenka” nastąpiło 25 listopada 1989 roku. Po śmierci ks. Śledziony chór przeszedł pod opiekę Gminy. Od 2001 roku zmieniła się również siedziba chóru - z ornontowickiej organistówki do komfortowej sali Urzędu Gminy. Z okazji obchodów 10-lecia istnienia w styczniu 1994 roku, mieszkańcy ufundowali chóralny sztandar.

„Jutrzenka” koncertuje w Polsce i za jej granicami. W rocznicę 20-lecia istnienia odwiedziła Lwów (2004 r.). Rok później uczciła 85. rocznicę urodzin Jana Pawła II wspólnym koncertem polskich chórów i orkiestr w Licheniu, jako jedni z zaproszonych na tę uroczystość występujących gości. Tradycją stały się też doroczne wyjazdy rekolekcyjne do Brennej oraz Kokoszyc.

Urozmaicony repertuar, kolejne koncerty jubileuszowe, nagrody i odznaczenia Polskiego Związku Chórów i Orkiestr dla członków są najlepszym dowodem, że warto być dumnym z ornontowickiej „Jutrzenki” pod przewodnictwem jej dyrygenta Henryka Mandrysza (wspólnie z Natalią Łukaszewicz), uświetniającej występami wiele lokalnych uroczystości kościelnych oraz świeckich. 11 stycznia 2014 r. Chór "Jutrzenka" obchodzi 30-lecie istnienia.

Prezesem chóru od 1999r. jest Pan Jan Gołąb.

dodano 2014-05-29 07:33:16 przez Aleksandra Szołtysek

  « Powrót