Ornontowice Ornontowice
Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo Kultura Sport Wydarzenia i imprezy
Gmina Głos Ornontowic Komunikacja Parafia Linki  
Pomoc społeczna
Urząd gminy
Władze gminy
Gospodarka
Śląskie
Tablica ogłoszeń
Partnerstwo
Strona główna

 Informacje o Gminie Ornontowice

Wersja do druku drukuj

Gmina Ornontowice położona jest w woj. śląskim, w powiecie mikołowskim, usytuowana w bliskiej odległości dużych aglomeracji. Wyróżnia się wśród okolicznych miejscowości pięknem krajobrazu, bogactwem przyrodniczym i gościnnymi mieszkańcami. Powierzchnia gminy zajmuje ok. 15 km2, z czego większość stanowią tereny zielone i to właśnie decyduje o niezwykłej malowniczości tego regionu. Gminę zamieszkuje ok. 6000 mieszkańców. Jej tereny przygotowane są na kolejne inwestycje, rozwój handlu, gastronomii, usług, a także na zróżnicowaną działalność gospodarczą. Działania władz gminy zmierzają do zachowania wizerunku tradycyjnej, ale i nowoczesnej miejscowości. Gmina posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg lokalnych, dogodne połączenia oraz tereny pod budownictwo.
Wszystko to sprawia, że teren gminy jest atrakcyjny dla różnorodnych form uprawiania sportu, w tym turystyki rowerowej czy pieszej. Od niedawna jazdę na rowerze po Ornontowicach uatrakcyjniły oznakowania tras rowerowych wraz z kilkoma miejscami postojowymi. W całym powiecie mikołowskim został zrealizowany projekt pod nazwą: „Sieć tras rowerowych na terenie Powiatu Mikołowskiego- infrastruktura aktywnych form turystyki” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Wytyczonych zostało prawie 250 km tras rowerowych przebiegających przez: Ornontowice, Mikołów, Orzesze, Łaziska Górne i Wyry. Wytyczone trasy są bardzo atrakcyjne nie tylko pod względem walorów rekreacyjno- turystycznych, ale także pod względem historycznym, kulturalnym i przyrodniczym. Jeżeli ktoś szuka ciekawych miejsc może wyruszyć jedną z tras rowerowych do Ornontowic oraz innych miejscowości powiatu. W samych Ornontowicach po za wieloma atrakcjami przyrodniczo-kulturalnymi, rowerzyści mają do dyspozycji pięć atrakcyjnych punktów przystankowych wyposażonych w funkcjonalne altany.
W ramach zadania trasy rowerowe zostały oznakowane w 6 podstawowych kolorach:
Ø niebieskim – trasa obwodowa Powiatu o długości 72,4 km,
Ø czerwonym – trasa pomiędzy Powiatem Pszczyńskim i Żorami o długości 32,4 km,
Ø żółtym – trasa pomiędzy Powiatem Rybnickim a Katowicami o długości 29,9 km,
Ø zielonym – trasa pomiędzy Żorami i Rudą Śląską o długości 29,6 km,
Ø brązowym – trasa pomiędzy Katowicami i Powiatem Rybnickim o długości 22,2 km,
Ø czarnym – trasy łącznikowe o łącznej długości 91,3 km.

Na terenie Gminy Ornontowice zostały zlokalizowane następujące elementy:
Ø Wiata przystankowa W11 – ul. Chudowska (przy placu zabaw „Dolinka”),
Ø Wiata przystankowa W12 – ul. Solarnia (obecnie ul. Zachodnia),
Ø Wiata przystankowa W13 – ul. Okrężna (obok boiska „Orlik”),
Ø Wiata przystankowa W14 – ul. Orzeska (przy wejściu do rosarium w Parku Gminnym),
Ø Punkt postojowy M11 – ul. Okrężna (w rejonie kapliczki Św. Huberta),
Ø Punkt postojowy M12 – ul. Leśna (ul. Grzegorczyka w Orzeszu).

Klub sportowy działający na terenie gminy pozwala dzieciom i młodzieży rozwijać swoje umiejętności, jak też realizować marzenia. Najbardziej popularną dyscypliną jest oczywiście piłka nożna, chociaż klub posiada sekcję tenisa stołowego czy skata. Do dyspozycji mieszkańców pozostają boiska wybudowane w ramach programu „Orlik” przy ulicy Akacjowej i Okrężnej.
Siłą gminy są najmłodsi mieszkańcy Ornontowic, którzy mogą na jej terenie kształcić się w placówkach oświatowych. Począwszy od przedszkola poprzez szkołę podstawową, gimnazjum aż do szkoły ponadgminazlanej. Młodzi Ornontowiczanie mają możliwość pobierania edukacji na najwyższym poziomie. Podejmowane prze władze lokalne inicjatywy i przedsięwzięcia są wyrazem dbałości o systematyczne podnoszenie komfortu życia mieszkańców jak i poprawy estetyki Gminy Ornontowice.

 

dodano 2014-01-16 09:27:12 przez Aleksandra Szołtysek

  « Powrót