Ornontowice Ornontowice
Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo Kultura Sport Wydarzenia i imprezy
Gmina Głos Ornontowic Komunikacja Parafia Linki  
Pomoc społeczna
Urząd gminy
Władze gminy
Gospodarka
Śląskie
Tablica ogłoszeń
Partnerstwo
Strona główna

 Lilaki – Ornontowickie Bzy

Wersja do druku drukuj

Symbole » Lilaki – Ornontowickie Bzy


Dbając o piękno przyrody w 2003 roku rozpoczęto akcję nasadzania bzów, która jest nieodłącznie związana z świętowaniem w 2005 roku obchodów 700-lecia istnienia Ornontowic. Urząd Gminy Ornontowice nieodpłatnie przekazał krzewy lilaka, mieszkańcy natomiast udostępnili w zamian miejsce nasadzenia drzewka (w bliskiej odległości od ulicy) oraz zobowiązali się do pielęgnacji bzów. Jednocześnie przedsięwzięcie to wprowadziło bez jako stały element wizerunku Ornontowic - młode sadzonki bzu, stając się co roku większe i bardziej okazałe, mają przypominać o ciągłym rozwoju i rozkwicie Ornontowic.
 
W tym miejscu warto wspomnieć, iż tak popularne u nas lilaki trafiły do Europy dopiero w XV wieku. Pierwsi zachwycali się tym krzewem Turcy, ozdabiał on sławetne sułtańskie ogrody. To właśnie oni nadali mu nazwę lellak (stąd lilak, a od niego kolor liliowy). Europejscy podróżnicy barwnie opisywali kwiaty tych krzewów jako „lisie ogony”, dlatego zostały sprowadzone do Europy. Do dzisiejszych czasów wyhodowano około 1000 odmian lilaka pospolitego oraz liczne gatunki mieszańcowe.

Piękne kwiaty bzów stały się nieodzownym elementem wizerunku Ornontowic, a w świadomości mieszkańców stały się pachnącym symbolem miejscowości. Symbolizują prężny rozwój Gminy, która tak jak nasadzone drzewka lilaka są coraz większe i piękniejsze z roku na rok. 

opracował: UG Ornontowice
dodano 2015-12-04 11:59:26 przez

  « Powrót