Ornontowice Ornontowice
Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo Kultura Sport Wydarzenia i imprezy
Gmina Głos Ornontowic Komunikacja Parafia Linki  
Pomoc społeczna
Urząd gminy
Władze gminy
Gospodarka
Śląskie
Tablica ogłoszeń
Partnerstwo
Strona główna

 Herb Gminy Ornontowice

Wersja do druku drukuj

Symbole » Herb Gminy Ornontowice od roku 2011
Przyjęty Uchwałą Nr VIII/76/11 Rady Gminy Ornontowice z dnia 25 maja 2011r.

Opis wyglądu: W polu błękitnym tarczy pół orła górnośląskiego w barwie złotej oraz postać Św. Michała Archanioła w barwie białej, aureola złota, miecz- złota rękojeść z głowicą, ostrze srebrne, waga złota. 

Gmina Ornontowice zmieniła flagę oraz herb. Termin zmian zbiegł się z obchodami XX - lecia gminy. Poprzedni herb Gminy Ornontowice został uchwalony w 1993 roku. Nawiązywał do wydarzeń historycznych okresu walk niepodległościowych - plebiscyty oraz powstania śląskie ,kiedy to Śląsk opowiadał się za przynależnością do Polski. Chcąc uhonorować bohaterów tamtych wydarzeń, wywodzących się ze środowiska gminnego w prawym polu tarczy umieszczono orła białego plebiscytowego z pieczęci ,na czerwonym tle, oraz Michała Archanioła z mieczem i włócznią na błękitnym polu. Patrona tutejszego Kościoła, który został zaakceptowany przez radę oraz społeczeństwo lokalne.
     Obecna sytuacja-powstanie Komisji Heraldycznej przy MSWiA oraz wejście do Unii Europejskiej wymusza na samorządach miast i gmin  uporządkowanie symboli pod względem: barwy tarczy i godła oraz  regionalizacja herbu i flagi.
 
    Po otrzymaniu opinii z Komisji Heraldycznej poprzedniego herbu i flagi z 1993 roku- Komisja dopatrzyła się błędów w barwach tarczy oraz godła .  Modyfikacja starego herbu i flagi nawiązuje symboliką do poprzedniego. Jedynie zostały wprowadzone następujące zmiany: tarcza-barwa jednolita błękitna, nawiązująca do regionu śląskiego, godło-orzeł złoty, górnośląski oraz poprawiona forma graficzna Michała Archanioła trzymającego miecz i wagę.
     Poprawiony herb i flaga zostały zaopiniowane pozytywnie przez Komisję Heraldyczną przy MSWiA.
     W historii genezy herbów takie korekty miały miejsca na skutek zmian historycznych, geopolitycznych oraz wpływów mody.

 

opracował: UG Ornontowice
dodano 2014-01-16 09:30:52 przez

  « Powrót